6 zaujímavých faktov o zuboch, ktoré ste nevedeli | Dentique.sk

Kalinčiakova 31
831 04 Bratislava

Pon-Pia: 08:00-16:30
Sob-Ned: Zatvorené

Dentique Objednať sa online
25. januára 2024 / 3 min. čítania

6 zaujímavých faktov o zuboch, ktoré ste nevedeli

Zuby nás fascinujú. Nečudo, že sme sa rozhodli založiť našu zubnú ambulanciu Dentique. Ukrýva sa v nich však oveľa viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Preto vám prinášame  6 zaujímavých faktov o zuboch, ktoré ste nevedeli.

Môže vás bolieť zapálený nerv v zube, alebo je to iba mýtus? Čaká vás bezodkladné trápenie so zubom múdrosti? A prečo musí byť zubný implantát naozaj kvalitný? To sa dozviete nielen v našej zubnej klinike, ale aj v tomto článku.

1. Každý zub je unikátny

Zuby sú ako odtlačky prstov. Sú unikátne, jedinečné, originálne. Podobne ako odtlačok prsta, každý zub má svoju vlastnú jedinečnú štruktúru a tvar. Ide o výsledok kombinácie genetiky a životného prostredia, ktoré zub ovplyvňujú od jeho vzniku. Dnes sa dokonca odtlačky zubov používajú tak, ako aj odtlačky prstov.

Skúmaním zubov vedci často odhaľujú aj informácie o strave, prostredí a dokonca aj migrácii našich predkov. Vďaka zubom môžeme získať pohľad do minulosti.

2. Zuby sú najtvrdšia časť v tele

Súčasným rekordérom v tvrdosti v tele sú zuby. Zuby sú považované za najtvrdšiu časť v tele najmä vďaka ich štruktúre a zloženiu. Ich tvrdosť a odolnosť sú výsledkom kombinácie rôznych faktorov.

Zub pozostáva z vonkajšej vrstvy nazývanej sklovina, ktorá je jednou z najtvrdších látok v tele. Sklovina je tvorená minerálmi, čo ju robí extrémne odolnou voči opotrebovaniu. Táto štruktúra umožňuje zubom vydržať roky alebo dokonca celý život. Po opotrebovaní je vhodné zvážiť kvalitný zubný implantát. Ten sa musí čo najviac priblížiť odolnosti skutočného zubu.

Ak hľadáme stopu po minulosti, práve zuby sú často jednými z najstarších artefaktov, ktoré sa nám darí nachádzať.

3. Samoliečba zubov

Zuby do určitej miery disponujú schopnosťou samoliečby. Proces sa nazýva remineralizácia a dovoľuje zubom obnovovať a chrániť svoju sklovinu v prípade jej poškodenia. Tento proces je stimulovaný minerálmi z potravy a fluoridom, strava tak má naň veľký vplyv. Dopomôcť tomuto procesu môžu mliečne výrobky, listová zelenina, orechy, semená či rybí tuk.

Zuby majú navyše aj svoj vlastný krvný obeh a nervový systém. Hoci sú malé, obsahujú krvné cievy a nervy, ktoré zabezpečujú ich fungovanie, citlivosť a vyživovanie. Ak ste už mali zapálený nerv v zube, o tomto fakte zrejme viete.

4. Nie každého trápi zub múdrosti

Zuby múdrosti sú posledné zuby, ktoré nám rastú. V našej zubnej klinike riešime problémy s nimi prakticky neustále. Zaujímavosť však spočíva v tom, že nie každý má s nimi problémy. Niektorí ľudia majú v ústach dosť priestoru a ich zuby múdrosti rastú bez problémov.

5. Každý zub má 3 časti

Každý zub je rozdelený do troch základných častí: korunky (viditeľná časť), krčka (prepojenie medzi korunkou a koreňom) a koreňa (zabudovanie do ďasien).

6. Zuby nie sú izolované od zvyšku tela

Zdravie zubov má veľký vplyv na celkové zdravie tela. Zapálený nerv v zube, rast zubu múdrosti či podobné problémy môžu mať vplyv na srdce, pľúca a dokonca aj na tehotenstvo. Zuby sú v súvislosti so zdravím tela dôležité, preto by ste návštevu zubnej ambulancie pri bolestiach rozhodne nemali odďaľovať.

 

V zubnej klinike Dentique naozaj robíme to, čo milujeme. Zuby sú pre nás úžasnou súčasťou ľudského tela, ktorá nás aj po rokoch skúseností dokáže prekvapiť. Napriek tomu vám však vieme pomôcť prakticky s akýmkoľvek problémom. Starostlivosť o zuby nechajte na expertov a vy si užívajte prekrásny úsmev, zdravý chrup a skvelé jedlo bez bolesti.

Rezervujte si svoj termín ešte dnes!

Mohlo by vás zaujímať

Zubné fazety: Čo to je a prečo sa oplatia
Získajte zdravý a žiarivý úsmev pomocou bielenia zubov
Ako často meniť zubnú kefku?
Ako si správne čistiť zuby a medzizubné priestory
Klasická kefka vs. elektrická kefka
Zápach z úst: Možné príčiny vzniku a ako ho odstrániť
Čo všetko by mala obsahovať preventívna prehliadka u zubára?
Ako starostlivosť o ústnu hygienu ovplyvňuje celkové zdravie
Pečatenie zubov u detí: Všetko, čo potrebujete vedieť
6 zaujímavých faktov o zuboch, ktoré ste nevedeli
Takto vyzerá prvá návšteva u zubára v Dentique
Sladkosti, mliečne zuby a kazy: Ako ochrániť mliečne zuby?