Kedy vypadávajú a rastú mliečne zuby? | Dentique.sk

Kalinčiakova 31
831 04 Bratislava

Pon-Pia: 08:00-16:30
Sob-Ned: Zatvorené

Dentique Objednať sa online
2. decembra 2024 / 4 min. čítania

Kedy vypadávajú a rastú mliečne zuby?

Mliečne zuby, hoci sú dočasné, zohrávajú kľúčovú úlohu v zdravom vývoji detskej ústnej dutiny. Kedy presne začínajú rásť, kedy by mali vypadávať a ako vyzerá správna starostlivosť? 

Mliečne zuby a ich význam

Mliečne zuby sú dočasným detským chrupom a zohrávajú kľúčovú úlohu v tom, aby pripravili priestor pre trvalé zuby. Tvorí ich 20 zubov – 8 rezákov, 8 stoličiek a 4 očné zuby, a tie majú rovnako, ako trvalé zuby, korunku aj korene. Mliečne zuby sú však slabšie mineralizované, majú menej odolnú sklovinu, a teda sú viac náchylné na vznik zubného kazu

Mliečne zuby plnia estetickú, žuvaciu a fonačnú funkciu, slúžia na príjem a spracovanie potravy, podporujú správny vývoj čeľuste a sánky, slúžia tiež ako opora pre pery, jazyk či líca. Je veľmi dôležité sledovať vývoj mliečnych zúbkov a rovnako tak dbať na správnu hygienu, pretože ak mliečny zub vypadne skôr, ako má, môže dôjsť k tomu, že ten trvalý narastie na nesprávnom mieste. 

Kedy začínajú mliečne zuby rásť a vypadávať?

Mliečne zuby začínajú rásť približne v 6. mesiaci života dieťaťa. Rast zubov je často sprevádzaný rôznymi príznakmi, ktoré sa ale u detí môžu prejavovať rozdielne. Pre niektoré deti môže byť tento proces náročnejší, iné ho môžu absolvovať bez akejkoľvek nepohody či príznakov. 

K najčastejším príznakom patria: nepokoj a podráždenie, slintanie, bolesť v ústach, ktorá sa často prejavuje hryzením hračiek, mierne zvýšená teplota, problémy so spánkom, nechuť do jedla a tiež začervenanie alebo opuch ďasien. Všetkých 20 zubov by malo dieťa mať do svojho tretieho roku. 

Mliečne zuby začínajú vypadávať približne v šiestom roku života, postupne a v rôznom poradí, často v takom, ako sa prerezali. Vypadávanie môže trvať niekoľko rokov a jednotlivé mliečne zuby sú postupne nahradené tými trvalými. 

Problémy pri výmene zubov alebo kedy je na mieste navštíviť lekára?

Pri výmene zubov môžu nastať rôzne situácie, kedy je vhodné, často až nevyhnutné, navštíviť zubného lekára. K častým problémom patria:

  • Oneskorené vypadávanie zubov: Môže narušiť rast trvalých zubov.
  • Bolestné kývanie: Výrazná bolesť pri kývaní môže naznačovať infekciu.
  • Zubný kaz: Rovnako nebezpečný ako pri trvalých zuboch, vyžaduje rýchle ošetrenie.
  • Nesprávny rast zubov: Môže spôsobiť bolesť čeľuste, ťažkosti s rečou a jedením, a preto si vyžaduje lekársky zásah.
  • Infekcie či opuchy: Môžu signalizovať vážnejšie zdravotné problémy.

Správna starostlivosť o mliečne zuby

Aj keď sú mliečne zuby dočasné, starostlivosť o ne je rovnako dôležitá ako starostlivosť o trvalý chrup. Základom je pravidelné čistenie, ktoré zahŕňa nie len zuby, ale aj ďasná a jazyk. Pred tým, než prvé zúbky narastú, môžete dieťaťu utierať ďasná vlhkou handričkou, čo pomáha odstraňovať baktérie. Deti by si mali zuby umývať minimálne dvakrát denne, aspoň dve minúty, a používať pri tom vhodnú zubnú kefku s mäkkými štetinkami a zubnú pastu o veľkosti hrášku. Zúbky čistite jemnými krúživými pohybmi tak, aby ste pokryli všetky plochy. 

TIP: Ako často meniť zubnú kefku?

Prvú návštevu u zubára zbytočne neodkladajte a navštívte ho čo najskôr, ideálne, keď má už dieťa vyrastené nejaké mliečne zuby. Nezabudnite, že prvá návšteva je nie len o kontrole zúbkov, ale aj o budovaní dôvery. Vyberajte preto takého lekára, ktorý dieťa prvou prehliadkou prevedie v priateľskom duchu a hravou formou mu ukáže, aké je dôležité čistiť si zuby, a ako na to tak, ako to robíme my na klinike Dentique v Bratislave

Tipy, ako deti motivovať k čisteniu zubov:

  • Zubná kefka ako superhrdina: Nechajte deti vybrať si zubnú kefku s obľúbeným hrdinom alebo postavičkou.
  • Motivačná odmena: Vytvorte kalendár, kde za každý deň s dokonale vyčistenými zubami môžu deti prilepiť veselú nálepku.
  • Rozprávanie príbehov: Vymyslite príbehy o tom, ako malé zúbky bojujú proti zubným baktériám, a čítajte ich pred alebo po čistení zubov.  
  • Rodičovský príklad: Ukážte svojim deťom, že čistenie zubov je dôležité a zábavné tým, že im budete príkladom. 
  • Pochvala: Nezabudnite na pozitívnu spätnú väzbu – chváľte deti za každé čistenie.

Veďte deti k starostlivosti o chrup od útleho veku, neskôr sa vám za to poďakujú. Pravidelne absolvujte preventívne prehliadky a nič nezanedbajte. Ak máte akékoľvek otázky, naši zubári v zubnej klinike Dentique sú tu, aby vám ochotne poskytli pomoc a odborné rady.

Mohlo by vás zaujímať

Kedy vypadávajú a rastú mliečne zuby?
Zubné fazety: Čo to je a prečo sa oplatia
Získajte zdravý a žiarivý úsmev pomocou bielenia zubov
Ako často meniť zubnú kefku?
Ako si správne čistiť zuby a medzizubné priestory
Klasická kefka vs. elektrická kefka
Zápach z úst: Možné príčiny vzniku a ako ho odstrániť
Čo všetko by mala obsahovať preventívna prehliadka u zubára?
Ako starostlivosť o ústnu hygienu ovplyvňuje celkové zdravie
Pečatenie zubov u detí: Všetko, čo potrebujete vedieť
6 zaujímavých faktov o zuboch, ktoré ste nevedeli
Takto vyzerá prvá návšteva u zubára v Dentique