Ústna hygiena zohráva počas tehotenstva kľúčovú úlohu nielen pri ochrane zdravia matky, ale aj v rámci zabezpečenia optimálneho vývoja dieťaťa. Hormonálne zmeny môžu zvýšiť riziko zubných problémov, ako sú zápaly ďasien či kazivosť zubov, čo môže mať zásadný vplyv na celkový zdravotný stav. Ako by mala vyzerať starostlivosť o ústnu dutinu počas tehotenstva?
Ako tehotenstvo ovplyvňuje zdravie zubov?
Počas tehotenstva môže dochádzať k hormonálnym zmenám, ktoré zvyšujú riziko ochorenia zubov a ďasien. Hormonálne výkyvy bývajú najvýraznejšie počas druhého až ôsmeho mesiaca tehotenstva, kedy narastá hladina estrogénu a progesterónu, a tie môžu zvýšiť množstvo baktérií v ústnej dutine. Počas tehotenstva sa mení vnímanie chutí, pachov a tiež sa zvyšuje dávivý reflex. Zmeny vnímania chutí častokrát vedú tehotnú ženu k nadmernej konzumácii sladkých či kyslých jedál. Dávivý reflex a častejšie zvracanie majú zase výrazný vplyv na zmenu pH v ústnej dutine.
U množstva tehotných žien dochádza aj k väčšiemu zanedbávaniu ústnej hygieny, ktoré zapríčiňuje najmä zvýšená únava, nižšia fyzická výkonnosť či zvracanie, často vyvolané zubnou kefkou. Zmena stravovacích návykov spolu so zhoršenou hygienou vedú k vyššiemu výskytu mikroorganizmov, ktoré môžu zapríčiniť rôzne choroby ústnej dutiny, od zubného kazu, cez zápaly ďasien až po rôzne infekcie.
Najčastejšie problémy so zubami v tehotenstve
- Oslabená zubná sklovina: Zvýšená kyslosť v ústach môže oslabiť sklovinu, čo zvyšuje riziko zubného kazu.
- Nepríjemný dych: Spôsobujú ho nevoľnosti, ale aj nevyčistené zubné priestory či baktérie, ktoré sa ukladajú v ryhách jazyka.
- Zvýšená kazivosť zubov: Častejšia konzumácia sladkých jedál môže zvýšiť riziko vzniku zubných kazov.
- Zvýšená citlivosť zubov: Hormóny môžu zvyšovať citlivosť na teplotné a chuťové podnety.
- Tehotenská gingivitída: Postihuje veľké množstvo tehotných žien a prejavuje sa opuchnutými, začervenanými a krvácajúcimi ďasnami.
Parodontitída: Závažné ochorenie ďasien, ktoré môže poškodiť tkanivá podporujúce zuby a viesť k infekciám ústnej dutiny. Až 50 % všetkých predčasných pôrodov je zapríčinených infekciou ústnej dutiny – tie môžu ohroziť zdravie dieťaťa – zhoršiť jeho rast či dokonca viesť k potratu.
Ako sa starať o zuby počas tehotenstva?
Počas gravidity sa často dostavia zdravotné problémy, ktoré boli zanedbané pred otehotnením, preto je veľmi dôležitá prevencia a návšteva zubára ešte pred plánovaným otehotnením. Lekár skontroluje stav zubov a ďasien a v prípade potreby navrhne adekvátnu liečbu. Počas tehotenstva máte nárok až na dve preventívne prehliadky a dentálnu hygienu odporúčame absolvovať aspoň raz, ideálne však dvakrát. Dentálna hygienička vám okrem odstránenia zubného kameňa a povlaku ukáže, aké pomôcky používať a ako ich používať správne.
Okrem preventívnej návštevy lekára je dôležitá aj domáca starostlivosť o ústnu hygienu. Zuby by ste si mali čistiť minimálne dvakrát denne, a tiež po konzumácii sladkých jedál. Používajte zubnú niť či medzizubnú kefku s tenším drôtikom a jemnými vláknami, tiež mäkšiu zubnú kefku, ktorú meňte častejšie, aby ste predišli prenosu baktérií z kefky do ústnej dutiny. Zuby si čistite jemnými pohybmi, aby ste zamedzili poraneniu ďasien. Ideálna je zubná pasta s obsahom fluóru a ako prevenciu proti baktériám či nepríjemnému dychu môžete siahnuť po ústnej vode bez obsahu alkoholu či na prírodnej báze.
TIP: Ako si správne čistiť zuby a medzizubné priestory
Výživa a zdravie zubov
Pre celkové zdravie, ale aj zdravie zubov či optimálny vývoj dieťaťa, je počas tehotenstva kľúčová vyvážená strava. Ak má žena chuť na niečo kyslé, je v poriadku, ak si to dá, je však dôležité naučiť sa pracovať s chuťami a nedať si po kyslom hneď sladké. Treba chvíľku počkať, prípadne sa napiť čistej vody. Dbať by sa malo na príjem dostatku zdravých tukov, ktoré nájdete napríklad v orechoch či olejoch. Dôležité sú aj vitamíny D (jeho nedostatok zapríčiňuje problémy s ďasnami), A, minerály, ako vápnik, ktoré hrajú dôležitú úlohu v správnom ukladaní kostí a zubov, ako aj v celkovom vývoji plodu. Okrem stravy je zásadný aj pohyb na čerstvom vzduchu, ktorý nielenže podporuje syntézu vitamínu D zo slnka, ale aj pomáha rozprúdiť krv a udržiavať fyzickú kondíciu, čím prispieva k celkovému zdraviu tehotnej ženy.
Správna starostlivosť o ústnu dutinu, preventívne prehliadky u zubného lekára či dentálna hygiena sú počas tehotenstva kľúčové. Odborníci na klinike Dentique v Bratislave sú vždy pripravení poskytnúť vám potrebnú starostlivosť. Neváhajte sa na nás obrátiť.